Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Anne-Çocuk-Eğitim-Sağlık Anne-Çocuk-Eğitim-Sağlık Au-Pair Nedir - Görev ve Sorumlulukları

Au-Pair Nedir - Görev ve Sorumlulukları

e-Posta Yazdır PDF

 

Au Pair; kelime anlamı ile anne yardımcılığıdır. Bir uluslararası kültürel değişim programıdır.

Au-Pair adayının, İngiltere'de ne tür işlerden sorumlu olabileceğini gitmeden önce bilmesi, Au-Pair'in kendi başarısı için çok önemlidir. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde özetlenebilir:

1. Çocuk bakımı ile ilgili işler
Au-Pair, yanında kaldığı ailenin çocuklarına, anne-babanın evde olmadığı zamanlarda bakmak ve onların her türlü ihtiyacını karşılamakla sorumludur. Çocukların yaşlarına göre belirgin davranış tarzları vardır. Çocukların yaramaz olması, bu işlerin yapılmamasını veya eksik yapılmasını gerektirmez.

Çocuklarla ilgili örnek işler: Çocukların kahvaltılarının verilmesi, elbiselerinin giydirilmesi, kahvaltı sonrasında okullarına götürülmesi, okul sonrasında okullarından alınması, çocukların beslenmelerinin düzenli olarak sağlanması, çocukların oyun, ev ödevi gibi ihtiyaçlarının gözetilmesi, ailenin koyduğu disipline göre yetişmelerinin sağlanması, gerektiğinde akşam yemekleri, öğle kumanyalarının hazırlanması ve yine gerektiğinde akşam belli bir saatte yatmalarının sağlanması gibi...

2. Ev İşleri
İngiltere'de Au-Pair'ler, genelde ev işlerinden de sorumludur. Au-Pair'in kelime anlamının (babysitter-çocuk bakıcısı) olmadığı, Au-Pair'liğin aslında (anne yardımcısı) olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla bir Au-Pair, evin annesinin evde yapması gereken işlerden de sorumlu olur. Maalesef, özellikle Londra'da aupair sayısı, aile sayısından bir kaç kat fazla olduğu için, ailelerin talep ettiği işler, diğer şehirlere göre biraz daha yüklü olabilmektedir. Kolaylıkla yeni aupair bulabileceğinin bilincinde olan aileler, istedikleri işi yapmayı red eden aupairlerin işine son verebilmektedir. Normal koşullarda, ev işleri, sadece bir annenin evde yapması gereken işlerle sınırlı olmalıdır. Eve hizmetçi alınarak yapılan (tüm evin baştan sona temizliği, bütün camların silinmesi, arabanın yıkanması, aileye her gün yemek pişirilmesi, duvarların ve halıların silinmesi, yük taşıtılması, bir hizmetçinin yaptığı gibi aileye yemek servisi yapılması, boya-badana işleri, parlatma ve cilalama gibi) ağır ev işleri Au-Pair'den istenmemelidir.

Buna rağmen, bazı ailelerin bu tür ağır ev işlerini istediği duyulmaktadır ve bu ailelere karşı yapılabilecek sadece tek bir yaptırım vardır: Au Pair'in o evden ayrılıp yeni bir aileye taşınması.

Au-Pair'den şu ev işleri istenebilir: Ütü, çamaşır, bulaşık, evin ve mutfağın tertipli ve düzenli tutulması, çocukların ve Au-Pair'in kullandığı odaların, banyo ve tuvaletlerin temizliği, çocukların ayakkabılarının boyanması, ev için gerekli olduğu zamanlar alışveriş yapılması...

3. Çalışma Saatleri
Au-Pair yasalara göre haftada 25 saatten fazla (günde ortalama 5 saat) çalışamaz. Ancak bunun pratikte uygulanması çok zordur. Au-Pair'in kaldığı ev, aynı zamanda onun işyeridir. Au-Pair evde kaldığı her zaman, gece uyurken dahi çalıştığı düşünülebilir. Gece yarısı, ansızın anne-babanın hastalanması, Au-Pair'in kalkıp çocuklarla ilgilenmesi nasıl bir iş olarak kabul ediliyorsa, akşam Au-Pair TV seyrederken ağlayan çocukla ilgilenmesi de bir iş olarak kabul edilir. Bu anlamda, Au-Pair'in çalışma saatlerinden daha çok, boş zamanlarının ne kadar olduğu hesaplanmalıdır.

Bir Au-Pair, çocukların evde olmadığı zamanlarda ve akşam anne-baba eve geldikten sonra dilediğini yapmakta genelde serbesttir. Çocukların okulda olduğu saatler (09.00 ile 15:00 arası) genelde Au-Pair boştur. Bu zaman aralığında Au-Pair'de kendi okuluna gidip eğitim alabilir veya dilediği gibi bu süreyi değerlendirebilir.

Okulların tatil olduğu yaz tatilinde (Temmuz ortasından Eylül başına kadar), kış sömestre tatilinde (Şubat ortasından Mart başına kadar) ve NOEL tatilinde (Aralık ortasından Ocak başına kadar), çocuklar okula gitmediklerinden tüm gün evde kalırlar. Bu dönemlerde Au-Pair'de genelde tüm gün evde çocuklarla beklemek zorunda kalabilir. Bu dönemlerde İngiltere'deki tüm devlet okullarının tatile girmesinin yanısıra, Au-Pair'in de okulu tatile girdiği için, Au Pair'in eğitimini etkilemeyecektir.

4. Sorumluluklar
Au-Pair, yetişkin bir aile bireyi gibi sorumluluklarını zamanında ve ciddi bir şekilde yerine getirmelidir. Yetişkin bir birey olarak gerektiğinde inisiyatif kullanmalı ve evin ebeveynlerine çocuk bakımı konusunda yeterli güveni verebilmelidir. Sorumlulukların ihmali, çocuk bakımında yetersiz kalınması, aileye yeterli güven verilememesi, çocuklara karşı veya ailenin diğer bireylerine karşı kötü veya saygısız davranış, evde huzursuzluk yaratılması, sürekli dalgınlık, sıkça yaşanan unutkanlık gibi sürekli tekrarlanan ihmallerin olması, evin kurallarına ve gece son dönüş saatlerine uyulmaması veya sürekli eve geç gelinmesi, ailenin koyduğu disiplin ve yaşam kurallarına uyulmaması, çocukların evde yalnız bırakılması, çocukların yanında sigara içilmesi veya alkol alınması, evin telefonunun izinsiz ve sıkça kullanılması, temiz ve tertipli olunmaması, yalan söylenmesi gibi davranışlarda ciddi sorunlar oluşmakta, uyarıya rağmen buna devam edilmesi durumunda aile Au-Pair'den evden ayrılmasını isteyebilmektedir.

Bazen oluşan sorunun ciddiyetine bağlı olarak aile Au-Pair'in iş akdini uyarıya gerek duymadan da fesih edebilir. Bu nedenle, Au-Pair'lerin aile ile olan diyaloglarında oluşan samimiyet ve dostluk havasını suiistimal etmeden ciddi bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmesi çok önemlidir. Her anne-baba için çocuklarının sağlığı ve güvenliği her şeyden daha üstündür, bu konuda yeterince hassas davranılmalıdır.

Kaynak: http://www.icep.com.tr/rehber/aupair/r10.asp