Kordon Kanı ve Kordon Dokusu Saklanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazdır

Kordon Kanı Nedir?

Bu kan kök hücre açısından son derece zengindir. Direk olarak anne veya bebekten kan alınmadığı için herhangi bir acı hissi veya komplikasyon riski yoktur. Doğumdan hemen sonra, görevini tamamlayarak bebekle beraber rahim dışına atılır. Yani doğumdan sonra ne anne ne de bebek için artık gerekmeyen bir dokudur ve çöpe atılır. Kordon kanı, bebeğin doğumundan sonra plasentanın içinde kalan kandır.

Bebek, anne karnındaki yaşamında, göbek kordonu aracılığı ile anne kanından beslenir. Bu beslenme direk olarak anne damarlarına bağlanarak değil, plasenta (bebeğin-eşi) aracılığı ile olur. Plasenta, bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişini sağlayan bir yapıdır.

Kök Hücre Nedir?

Daha sonra alınan yaşlarla beraber sayısı azalır. Nitekim, yaşlanmayla beraber doku, organ iyileşmelerinin daha yavaş ve güç olduğu da bilinen bir gerçektir. Kalp krizi geçirende kalbe, karaciğer harabiyeti olanda karaciğere, kemiği kırılanda kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler. Vücutta en fazla olduğu zaman anne karnındaki bebeklik çağıdır.


Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar.

Kordon kanı neden saklanır?

Kordon dokusu neden saklanır?

Neden hem kordon kanı hem de kordon dokusu birlikte saklanmalıdır?

Yaşam Bankası; kordon dokusundan daha verimli ve daha çok kök hücre elde etmek için kordon dokusunu doku olarak saklamayıp, özel yöntemlerle kök hücrelerine ayrıştırarak saklar.

Kordon dokusundan kök hücre elde etmek zor ve meşakkatli bir işlem olsa da ana amaç aileye en iyi hizmeti sunmak olduğu için Yaşam Bankası'daki bu saklama yöntemini tercih eder.

Nasıl saklanır?

YAŞAM BANKASI FAMICORD GROUP ÇAĞRI MERKEZİ
0312 442 42 15 – 0535 105 31 63

BÖLGE TEMSİLCİLERİMİZ

Ebru Kurtuluş- 0549 549 52 05
İstanbul Avrupa, Edirne, Tekirdağ, Çorlu

Pınar Tapkan- 0546 549 52 85
İstanbul Avrupa, İstanbul Asya

Tuğçe Sönmez- 0549 549 52 85
İstanbul Avrupa, Bursa, Balıkesir, Yalova

Sevil Çetin- 0549 549 52 84
İstanbul Asya, Sakarya, Kocaeli

Gülden Ergin Çiftçi- 0533 818 15 41
Ankara, Eskişehir, Çorum, Kırıkkale

Kaynak: http://www.kordonkanibankasi.com

http://negiysekyakisir.com