Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Anne Sütü
Anne Sütü

Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel Kürler

Yazdır

Anne Sütünü Artırıcı Bitkisel KürlerKürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1) Hamile bayanların, bebeklerini emziren annelerin mevsiminin dışında yetişen hormonlu ve ebter tohumlu sebzeleri tüketmemelerini özellikle belirtmek isterim.

2) Aynı anda birden fazla kürün uygulanmaması gerekmektedir.

3) Aşağıda birbirlerinden farklı birkaç tane kür önermiş bulunuyorum. Bu kürlerin tamamı anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Özellikle, incir-havuç kürü ve taze beyaz dut oldukça güçlü bir galactogoguedur (anne sütünü artırıcı). Bebeklerini emziren annelere öncelikle incir-havuç kürünü uygulamalarını öneririm.

Taze beyaz üzüm
Dereotu
İncir (taze veya kurutulmuş)
İncir-havuç
Taze beyaz dut
Haşlanmış taze beyaz dut kurusu

Devamını oku...
 

Anne Sütü - Anne ve Gebelere Verilen Standar Eğitim

Yazdır PDF
ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİNDE ANNE VE GEBELERE VERİLECEK STANDART EĞİTİM İÇERİĞİ

1. Hastanemizin Bebek Dostu Hastane olması ve bu kapsamda oluşturulan EMZİRME POLİTAKAMIZ ‘dan 2 maddenin anneye anlatılması,

2. Anne sütünün anneye yararlarından 2 madde anlatılması (anneyi meme kanserinden korur/çok çabuk eski haline döner. V.b)

3. Anne sütünün bebeğe yararlarından 2 madde anlatılması. (anne ve bebek arasındaki sevgi bağı /bebeğin bağışıklık güçlendirmesi v.b)

4. Emzirme sıklığı ve süresinin sınırlandırılmamasının anlatılması, (bebek her istediğinde ve arandığında emzirtilmesi uyuyor ise 3 saati geçmeden uyandırılıp emzirilmesi. Bir emzirmede tek meme tamamı boşalana kadar emzirilmesi),

5. Emzirmeden önce el temizliğinin önemi ve memelerin sadece su ile silinmesinin önemi,

6. Annenin sırtınızı dayayacak rahat bir pozisyonda oturması,

7. Bebeğin yüzü ve ayakları anneye dönük durumda, annenin; bebeğin baş boyun ve kalçasından destekleyerek tutması ayrıntılı anlatılması ve gözlemlenmesi,

Devamını oku...
 

Anne Sütünün Önemi

Yazdır

Anne Sütünün Önemi

"Bütün memelilerin yavrularının beslenmesinde kendi annelerinin sütü en iyi olduğu gibi, süt çocuğunun beslenmesinde de Anne Sütü önemli ve yeri doldurulamayan bir besindir."

Anne sütünün bebeğe yararları:

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak immünolojik faktörleri içerir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyon hastalıkları daha az görülür veya görülse bile daha az şiddette seyreder. Anne sütü bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeklerin gereksinimleri olan bütün besin öğelerini içerir. Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda egzema, allerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, Kanser ve diabet gibi hastalıklar daha az görülmektedir. Anne sütünün sindirimi kolaydır. Meme emme işlemi çocuğun yüz kaslarının ve kemiklerinin gelişmesini sağlar. Emme işlemi çocuğun psikososyal gelişimine katkıda bulunur. Anne ile bebek arasındaki bağın da güçlenmesini sağlar.

Devamını oku...