Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Haberler-Duyurular-Kurslar Mobil Anaokulu Mamak'ta

Mobil Anaokulu Mamak'ta

Yazdır


Mamak Belediyesi Avrupa Birliği ile ortaklaşa Milli Eğitim Bakanlığı onaylı okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi adına Mobil Ana okul Projesi uygulaması başlattı.

Mamak’taki 9 mahallede uygulanacak proje okul öncesi eğitimin güçlendirilmesini amaçlıyor. Projeden yararlanmak isteyen aileler Mamak Belediyesi Hizmet Binası’ndaki Avrupa Birliği Ofisine başvuracak. Projeye, okul öncesi eğitim ve çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olmuş öğrenciler de staj başvurusunda bulunabilecek.

Ankara’da okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi adına uygulanan proje ayrıca okul öncesi eğitim hakkında farkındalığın arttırılması ve bölge sorunlarının çözülmesini hedefliyor. Mamak’ın gecekondu bölgelerinde okul öncesi eğitimin arttırılmasını sağlayacak yeni uygulama, maddi imkânları yetersiz çocukları da ilköğretime hazırlayacak. Projede ayrıca çocukların Türkçeyi düzgün ve güzel konuşması sağlanarak, Mamak Belediyesi’nin AB Proje kapasitesinin arttırılması amaçlanıyor.

Proje 36–72 ay yaş grubundaki çocukları kapsayacak 9 Mahallede başlayacak olan proje kapsamında çocuklar yaş dağılımına göre 6 bölgeye ayrıştırılıyor.

Birinci bölge Yeşil Bayır da yaş aralığı 60–72 ay, ikinci bölge Altınevler Anayurt, Gülseren, Gülveren 48–60 ay, üçüncü bölge Şahapgürler 48–60 ay, dördüncü bölge Kıbrıs 36–48 ay, beşinci bölge Dutluk 36–48 ay ve altıncı bölge Ekin mahallesi olup 60–72 ay aralığındaki çocukları kapsıyor.7 ay sürmesi hedeflenen projenin diğer ortakları Cebeci Kız Teknik Meslek Lisesi ve Ostim Radyo. Okul öncesi eğitim mezunu üç eğitmenin eğitim vereceği proje mahallelerde ulaşımın rahat sağlandığı, belirlenen alanlarda uygulanmaya konacak. Uygulamaya çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitim programlarından mezun olmuş öğrencilerde staj başvurusu yapabilecek.

Aileler, öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi, veli nüfus cüzdanı fotokopisi ile Mamak Belediyesi Hizmet binası Avrupa Birliği Ofisine başvuracak. Stajyer öğretmenler de nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh ilmuhaberi ve mezun oldukları okulların diplomaları ile başvuracak.Öğretmenlerin ayrıca Mamak’taki bir eğitim kurumundan mezun olmaları ya da ikametgâh adreslerinin Mamak’ta olması gerekiyor. Aileler, mobil anaokulu ile ilgili bilgileri mobilanaokulu.mamak.bel.tr adresinden de öğrenebilecek.