Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. Hafta

HAYATIN BAŞLADIĞI ANDASINIZ

Bebek
Sperm fallop tüpü içerisinde yumurta ile buluşur ve hayatın mucizesi başlar! Birden fazla sperm yumurtanın dış tabakasına ulaşsa da bunlardan yalnızca bir tanesi yumurtaya girerek döllemeyi başaracak.

Yumurtanın ortasında anne ve babanın kromozomları birleşir ve her ikisinden de alınan bilgi parçaları bebeğinizin kromozomlarını oluşturmaya başlar. Spermdeki cinsiyet kromozomları sayesinde döllenme anında bebeğin cinsiyeti de belirlenir. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetinden memnun kalmazsanız, babayı suçlayabilirsiniz.

Çoğul gebelikler

Yumurtalıktan iki yumurta bırakılmış (her bir yumurtalıktan bir tane) ve bunların ikisi de iki ayrı sperm tarafından döllenmişse çift yumurta ikizleri oluşur. Çift yumurta ikizler aynı veya farklı cinsiyetten olabilir ve herhangi iki kardeş gibi birbirlerine benzerler veya birbirleri ile hiç ilgileri olmaz.

Tek yumurta döllenmiş ve daha sonra ikiye bölünmüşse, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri aynı kromozomları taşıdıklarından cinsiyetleri, saç, göz, ten renkleri, kan grupları vb. de aynı olacaktır. İkizlerin yalnızca üçte biri tek yumurta ikizidir.

Anne

Son adet döneminizin başladığı günden itibaren 14. gün civarında olgunlaşan yumurtalarınızdan birisi yumurtalığınızdan bırakılacak ve döllenmenin gerçekleştiği fallop tüpü içerisine çekilecektir.
Blastosistin (fetüsün rahim iç duvarına yerleşmesi) aşamasında hafif bir kanama oluşabilir. Endişe etmeyin, her kadın bunu yaşamasa da, normal bir durumdur. Çoğu kadın implantasyonun farkına varmaz.

Baba

Hala dölleme çalışmaları ile uğraşıyor olabilirsiniz. Bunun tadını çıkarın, çünkü çok yakında hayatınız kökünden değişecek

Vücudunuz

Fark edeceksiniz ki, eskiden çok hoşunuza giden, çikolata, kahve gibi yiyecek ve içecekler artık size o kadar da çekici gelmiyor. Hatta alkol ve sigara size çok itici gelecek. Vücudunuzun tepkilerine güvenin, sağlıklı yiyeceklere yönelin, alkol ve sigaradan uzak durun.

Duygularınız

Değişen hormonlarınız sizi rahatsız edebilir. Seksin bebeğinize zarar vereceğinden, bebeğim sağlıklı olup olmayacağından korkabilirsiniz. Çoğu zaman bu endişeler gereksizdir. Doktorunuza sizi endişelendiren tüm soruları sormaktan kaçınmayın.

İpuçları

Hamileliğiniz sırasında egzersiz programlarına başlamak için doktorunuzla konuşun.