Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 4. Hafta

Gebelikte 4. Hafta

   
ANNE OLACAĞIM
      
Bebek
Kökler atılıyor! İmplantasyon (fetüsün rahim iç duvarına yerleşmesi) gerçekleşti. Blastosist rahme girdiğinde yerleşecek bir yer arar. Blastosist “kese tomurcuklanması” anlamına gelir ve bu hücreler, plasentayı oluşturacak hücreler ve bebeği oluşturacak hücreler olmak üzere iki gruba ayrılmaya başlar.

Blastosist rahim duvarının içine gömülür ve buna implantasyon denir.
Çoğul gebelikler
Yukarıdakinin aynısı çarpı iki, üç, dört...
Anne
Bu haftanın sonunda adetinizin başlamasını bekliyor olacaksınız (ya da bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, başlamamasını umuyor olacaksınız. Hamileliğin yorgunluk, göğüslerde hassasiyet ve ruh durumu değişiklikleri gibi ilk belirtilerinden bazıları adet döneminizde yaşadıklarınıza çok benzer. Siz de bunları hissediyor ve "galiba bu ay hamile kalmadım" diye düşünüyor olabilirsiniz. En iyisi birkaç gün daha bekleyin.
Baba
Eşiniz haftanın sonunda adet görmeyi bekleyerek (veya görmemeyi umarak) sizi ihmal mi ediyor? Ya da size sürekli haşin mi davranıyor? Nasıl davranırsa davransın, normaldir. Bu günler onun için son derece duygusal zamanlar olabilir.
Vücudunuz
Bebeğinizin organları hamileliğin ilk 3 ayında oluşur ve bu nedenle bebeğiniz dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı çok korumasız olur. Kesinlikle sigara ve içki içmemelisiniz. Aynı zamanda X ışınları, saç boyası ve egzoz da bebeğinize zarar verebilir.
Duygularınız
Şimdi sizin bir “annelik anteniniz” var. Diğer hamile kadınları eskiden olduğundan daha fazla fark ediyorsunuz. Hatta bu hamile kadınlar yabancı olsalar bile onlara gülümseyip, selam veriyorsunuz.
İpuçları
Kokular sizi rahatsız etmeye ve midenizi bulandırmaya başlayabilir. Bu sebeple yemeği başkasına yaptırın, parfüm kullanmayın, kokusuz sabunları tercih edin.