Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 6. Hafta

Gebelikte 6. Hafta

 
KALBİM SENİN!

Bebek
İlk kalp atışları başladı! Bebek artık bir embriyo ve yaklaşık 8–10 mm. boyunda. Bu hafta çok hızlı bir büyüme gerçekleşir. Göbek kordonu gelişir. Gözler ve kulaklar ile ağız için bir açıklık oluşmaya başlar.

Kalp kan pompalamaya başlamıştır ve organların çoğu oluşmaktadır. Gövdede daha sonra kollar ve bacaklara dönüşecek olan çıkıntılar oluşur.
Heyecan verici bir hafta!
Anne
Genellikle bulantılar bu haftada başlar. Bazı yiyecekleri şiddetle canınız isterken bazılarını düşünmek bile lavaboya koşmanıza neden olabilir.
Bebeğinizin organ gelişiminde son derece kritik bir dönem olduğundan alkolden, ilaçlardan uzak kalın, saç boyatmak, perma, manikür gibi gerçekten ihtiyacınız olmayan işlerinizi erteleyin. Doktorunuzdan ilk randevunuzu alın.
Hamileliğinizi ne zaman ve nasıl herkese duyurmalı?
Bir an önce hamileliğinizi ilan edecek kadar heyecanlanmış olabilir veya biraz beklemeyi ve sırrınızın keyfini çıkarmayı düşünebilirsiniz. Bazı aileler ise düşük tehlikesinden endişe ederek düşük tehlikesi bitene kadar beklemeyi ve düşük olması durumunda da bundan kimseye bahsetmemeyi tercih ederler (oysa dostlarınız ve aileniz düşük yaşamanız halinde size büyük bir destek verebilirler ve durumunuzu gizleyerek bu şansı yitiriyor olabilirsiniz). Sonuçta siz kendinizi en rahat nasıl hissediyorsanız öyle davranın
Çoğul gebelikler
Çoğul gebeliklerde bulantılar çok şiddetli olabilir. Sıvı ihtiyacınız arttığından, kusmalarınızın fazla olduğu zamanlarda su kaybını dengelemek amacıyla bol bol su içmeye özen gösterin. Herhangi bir endişeniz olduğunda mutlaka doktorunuza danışın.
Düşük belirtileri
Her anne düşük yapma ihtimalinden endişe eder. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri mevcutsa derhal doktorunuza başvurmalısınız:
Kanama
Kramp ve/veya karın ağrıları
Gri veya pembemsi parça gelmesi veya kanamalar
Her kramp veya kanama düşük belirtisi olmayabilir. Hamilelik sırasında pek çok kadında kanama gördüğü halde sağlıklı bebek sahibi olabilmektedir. Ancak yine de, kanama önemli bir işarettir ve doktorunuza bu durumu bildirmeniz gereklidir.
Baba
Bulantılar başladığında anneye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:
Bazı kokular annenin midesini bulandırabilir. Bulantı yatışana kadar bu kokuların kaynağını anneden uzaklaştırın.
Anneyi protein ve karbonhidrat açısından zengin sağlıklı bir beslenme diyeti uygulamaya ve özellikle de su olmak üzere bol sıvı almaya teşvik edin.
Yatağın yanında çeşitli tuzlu krakerler bulundurun ve anne yataktan ÇIKMADAN önce bunlardan birkaç tane yemesini sağlayın.
Şu anda yemek pişirme, temizlik ve diğer bazı ev işlerini yapamamasını anlayışla karşılayın. Normal olarak onun yaptığı bazı işleri siz yaparken, kendisinin dinlenmesini sağlarsanız anneye (ve bebeğe) büyük bir yardımda bulunmuş olursunuz.
Vücudunuz
Normale nazaran, kendinizi daha aç hissediyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal çünkü vücudunuz birçok “ek iş” yapıyor. Tabii bu, anneannelerimizin “iki kişi için yiyorsun” demesini doğrulamaz. Sağlıklı beslenmekten vazgeçmeyin.
Duygularınız
Artık hiç endişelenmeden tanıdıklarınıza hamile olduğunuzun haberini verebilirisiniz “tabii beklediyseniz” düşük riski çok azaldı. Her tür kutlamaya hazır olun.
İpuçları
Doğum öncesi sorularınız varsa doktorunuzu arayın ve sorun. Sorularınıza yanıt bulduğunuz zaman kendinizi daha rahat hissedersiniz.