Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. Hafta


ÇİŞİM GELDİ!

Bebek
Omurilik ucundaki kuyruk kısaldı ve bu hafta tamamen kaybolacak. Kafası ise büyümeye devam ediyor ve şu anda vücudundaki en büyük organ kafası. Bu hafta bebeğin boyu 2–3 cm. ve ağırlığı 2 gr. Sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor, anüs belirmeye başladı ve bağırsaklar uzuyor.

Temel göz ve dil yapıları oluştu. Daha önce yüzün yanlarında yer alan gözler ortaya doğru ilerlemeye ve bebeğiniz ağzını hareket ettirmeye başladı. Göbek kordonu içinde gelişmiş olan bağırsaklar, bebeğin karın boşluğuna taşınmaya başladı. Parmaklar oluştu ancak henüz birbirinden ayrılmadı ve parmak araları perdeli. Bu haftanın sonunda kulağın iç oluşumu da tamamlanacak. Henüz ultrason ile tespit edilemese de cinsel organlar da oluşmaya başladı. Kaslar geliştiğinden bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir ve bu hareketler ultrasonda görülebilir, ancak sizin bunları hissetmeniz henüz mümkün değil.

 

Çoğul gebelikler
Bebekleriniz tek bebeklerle aynı şekilde gelişiyor.

Anne

Bu ay ikinci adet periyodunuzu da geçirmiş oluyorsunuz. Göğüsleriniz dolgunlaştığını ve hassaslaştığını hissedebilirsiniz. Destekleyici bir sutyen kullanarak göğüslerdeki hassasiyetten kaynaklanan rahatsızlığı bir ölçüde azaltabilirsiniz.

Beliniz de kalınlaşmaya başlayacağından sevgili kot pantolonlarınızı doğumdan sonra giymek üzere kaldırabilirsiniz. Yavaş yavaş daha büyük beden veya özel hamile giysileri almaya başlamanızın zamanı geldi.

Değişen hormon düzeyleri nedeniyle kabızlık ve mide yanması gibi şikayetler baş gösterebilir.

Baba
Sizi bu noktaya getiren seks olduğuna göre! Biraz da bu konudan bahsedebiliriz. Birinci üç aylık evrede birçok kadının seks arzuları değişiklikler gösterir. Mide bulantıları nedeniyle anne yatak odasına girmenize dahi izin vermeyebilir. Öte yandan değişen hormonlar ve doğum kontrol kaygısının bulunmayışı nedeniyle bir seks delisine de dönüşmüş olabilir. Her iki halde de anne normaldir.

Ya siz? Babalar da kendilerinde değişiklikler hissedebilir. Bu aşamada annenin hamileliği belli olmamakla birlikte, göğüsleri göz alıcı ölçüde büyümüştür. Bu görüntü değişikliği size son derece çekici gelebilir. Ancak bebeğe zarar vermekten ya da hamilelikle ilgili bir soruna yol açmaktan endişe edebilirsiniz. Bu gibi endişeleriniz varsa, eşinizin doktoru ile görüşerek içinizi rahatlatabilirsiniz.

Anne ve babanın aynı frekansta olmaması zorluklara neden olabilir. Anlayışlı olun ve annenin hormonlarının onun ruh halini sürekli değiştirebildiğini unutmayın. Her ikiniz de aynı ruh hali içerisindeyseniz bunun keyfini çıkarın. Tabii bu konuda bir tahmin oyunu oynamaktansa eşinizle açık açık konuşmanız en doğru tutum olacaktır.


Vücudunuz
Mutlaka egzersiz yapın. Leğen kemiği kaslarınızı özellikle geliştirmeniz gerekecek.

Duygularınız

Stresin kötü bir repütasyonu olsa da, sizi daha konsantre ve üretken yapabilir. Tabii sizi sinirli, uykusuz ve depresiv yapıyorsa, baş ağrılarına veya mide sorunlarına yol açıyorsa stresi yenmeniz gerekecektir. Bu konuyu güvendiğiniz biri ile konuşabilirsiniz.

İpuçları
Gebeliğiniz sürecince saçlarınıza perma ve boya yaptırmayın. Saç boyalarının kokusu ve permanın dumanı sizi etkiler, hasta eder.