Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 20. Hafta

Gebelikte 20. Hafta

      
YOLUN YARISI

Bebek
Yolu yarıladınız bile! İlk hücre bölünmesinden sonra hamileliğinizin yirminci haftasına kadar geçen sürede bebeğiniz çok önemli gelişmeler kaydetti. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 260 gram ağırlığı ve kafadan popoya kadar boyu 14–16 cm. Bebeğin rahim içerisinde kapladığı alan artmaya devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda annenin ciğerleri, midesi, mesanesi ve böbreklerine baskı yapmaya başlayacak.

Bebeğin vernix caseosa (koruyucu kremsi bir tabaka) tabakası altındaki cildi kalınlaşıyor ve dermis, epidermis ve cilt altı dokusu olmak üzere katmanlaşıyor. Bebeğin saç ve tırnak gelişimi devam ediyor.
Bu hafta bebeğinizin uyku ritminin farkına varmış olabilirsiniz.
Anne
Bazı anneler bu haftadan itibaren, bebek “inene” kadar nefes almada güçlük yaşayabilmektedir. Bunun nedeni büyüyen rahim nedeniyle iç organların akciğerlere baskı yapmasıdır. Bebek “indikten” ya da bir başka deyişle pelvis içerisine yerleştikten sonra nefes almanız yeniden normale dönecektir. Bebek ilk hamileliklerde doğumdan yaklaşık 4-6 hafta önce inmektedir.
Rahim yukarı doğru baskı yaptığı için göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir ve doğuma kadar da bu şekilde kalmaya devam edecek.
Doktorunuz bu hafta civarında, bebeğin büyüklüğünü ve konumunu belirlemek ve bu hafta görünür hale gelen kemik ve organlarda herhangi bir anomali olup olmadığını saptamak üzere bir ayrıntılı ultrason incelemesi yapacaktır. Bu muayene sırasında göbek kordonu, plasenta ve amniyon sıvısı da incelenebilmektedir.
Baba
Anne bu hafta doğum kurslarını inceliyor ve size bunların tarihi, yeri gibi konularda bilgi veriyor olabilir. Eğer eşiniz bir kursa katılmak istiyorsa, ona eşlik etmekten kaçınmayın. Bazı baba adayları bu konuda son derece istekli olabilirken, bazıları da çekingen davranabilmektedir. Eğer herhangi bir çekinme duygusu hissediyorsanız, bu kursta uzmanlara bebeğiniz ve eşinizle ilgili aklınıza takılan tüm soruları yöneltebileceğinizi ve sizinle aynı duyguları yaşayan başka babalarla tanışacağınızı unutmayın.
Vücudunuz
Aldığınız tüm kilolar tabii ki sadece karnınızda toplanmayacak, yoksa öne doğru düşerdiniz. Bu kilolar, kalçalarınız ve poponuza da dağılacak ki dengenizi koruyabilin. Kalçalarınızdaki fazla kilolar doğuma hazırlanırken ve doğumdan sonra azalacak.
Duygularınız
Şimdi artık bebeğinizi daha da iyi hissederken düşünceleriniz doğuma yoğunlaştı. Çoğu kadın doğumda duyacakları acı konusunda endişelenir. Bir doğum hazırlık kursuna yazılmalı ve doğum sırasında rahatlama yöntemlerini öğrenmelisiniz.
İpuçları
Bu aşamada ultrason testle bebeğinizin cinsiyeti belli olabilir. Cinsiyeti açık bir şekilde görülüyor olsa bile ultrason operatörü hata yapabilir.