Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. Hafta

 

BİRŞEY Mİ DEDİNİZ?

Bebek
Bebeğinizin dünyayı tanımak için kullanacağı duyular her geçen gün gelişiyor. Tat bezleri dilin üzerinde oluşmaya başladı ve sinir uçları ve beyin gelişimi bebeğin dokunmayı hissetmesine elverecek ölçüde gelişti. Bebeğiniz bu dokunma duyusunu kullanmak amacıyla yüzüne dokunabilir, parmağını emebilir.


Bebeğin üreme sistemi de gelişmeye devam ediyor. Erkek bebeklerde testisler karından torbaya doğru inmeye başladı ve kız bebeklerde rahim ve yumurtalık yerine yerleşti, vajina gelişti.
Bu hafta yaklaşık 425 gr. ağırlığında ve 18 cm. uzunluğunda olan bebeğinizin kaşları da oluştu!
Anne
Bu hafta rahminizin doğuma hazırlanmak amacıyla düzensiz, ağrı veya sancı yapmaksızın kasılmaya başladığını hissedebilirsiniz. Bu kasılmalara Braxton-Hicks kasılmaları denmektedir. Rahminizin tepesine yakın bir noktada sıkışma duygusu hissedebilirsiniz. Panik yapmayın. Bebeğiniz bu kasılmaları hissedebilir ancak Braxton-Hicks kasılmaları bebek açısından sakıncalı değildir. Ancak kasılmalarınız ağrı vermeye başlarsa veya bir saat içinde dörtten fazla kasılma olursa derhal doktorunuzu arayınız. Çünkü ağrılı ve sık kasılmalar erken bir doğumun habercisi olabilir.
Çoğul gebelikler
Bacaklarınıza kramplar giriyor mu? Bebekleriniz sayesinde kalsiyum eksikliğiniz olabilir. Kramp girdiğinde bacağınızı gerin ve bileğinizi bükün. Kramp giren kasa masaj yapması için eşinizden yardım alabilirsiniz.
Baba
Size iyi haberlerimiz var: İkinci trimester genellikle annenin cinsel isteklerinin arttığı bir dönemdir. Üstelik hamile kalmaya çalışmak veya hamileliği önlemek gibi kaygılar da yoktur. Cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar vermeniz mümkün değildir, bebek amniyon kesesi içinde tamamen güvendedir ve ne yaptığınızın asla farkında değildir. Doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklamadığı müddetçe hamilelikte seks son derece sağlıklı bir eylemdir. Doktorun cinsel ilişkiyi yasaklamasını gerektirebilecek yalnızca birkaç neden mevcuttur. Bunların söz konusu olması durumunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Aksi taktirde, hamileliğin son gününe kadar seks yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak üçüncü trimestere doğru pozisyonlar konusunda biraz yaratıcılığınızı kullanmanız gerekebilir!
Vücudunuz
Sırtınız çok ağrıyor! Ön tarafınızdaki yük artımı sırtınıza vuruyor. Yürüyüş biçiminiz de değişti, tabii bu da sırt kaslarınızı etkiliyor. Düztabanlı ayakkabılar giyin, yan tarafınıza yatın ve otururken veya ayakta duruşunuza dikkat edin. Uzun süre oturacaksanız destekli bir sandalye tercih edin ve sırtınıza bir yastık koyun.
Duygularınız
Bazı hamile kadınlar rüyalarının her zamankinden daha canlı ve yoğun olduğunu söylerler. Bunun nedeni hormonlara bağlı olarak duygularınızın yoğunlaşması. Eğer kötü rüya görüyorsanız, yatağa gergin girmemeye, akşamları baharatlı ve geç yemekler yemeyin. Eğer hala devam ediyorsa bir uzmanla konuşun.
İpuçları
Hamileliğiniz süresince bol bol sıvı almanız (en iyisi su), vücudunuza yardım eder kanınızın çoğalmasına neden olur. Yeterince sıvı alırsanız idrarınız temiz-açık renk görünür.