Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. Hafta

 

YAŞAM SINIRI
  
Bebek
Bebeğiniz halen oksijeni plasenta aracılığıyla temin etse de, dünyaya geldikten sonra akciğerleri oksijen almaya başlayacaktır. Dış dünyaya hazırlık amacıyla bebeğin akciğerleri sürfaktan üretmeye başladı. Sürfaktan nefes verdiğimizde akciğerlerimizdeki hava keseciklerinin çökmesini ve birbirine yapışmasını önleyerek rahat soluk alıp vermemizi sağlayan bir maddedir.


İç kulak tam anlamıyla gelişmiş olduğundan bebeğiniz baş aşağı veya yukarı doğru durup durmadığını anlar. İç kulak vücudun dengesini kontrol eder.
Bebek bu hafta doğması halinde çok özel bir bakımla bir ölçüde yaşam şansına sahip olabilir. Erken doğanlarda en önemli sorunlardan biri akciğer gelişimi olmaktadır. Erken doğumun yeterince önceden tespit edilebilmesi halinde, akciğer gelişimini hızlandırmak amacıyla anneye enjeksiyon yoluyla ilaç uygulanabilmektedir.
Bebek bu hafta yaklaşık 600 gram ağırlığında ve 30 cm. boyunda!
Çoğul gebelikler
24. haftanın sonu genellikle, bebeklerin birkaç ay boyunca yoğun bakımda kalmak kaydıyla yaşam şansının olduğu en erken dönem kabul edilmektedir.
Anne
Önemli bir prenatal test olan glikoz taraması 24 ile 28. haftalar arasında yapılmaktadır. Glikoz taraması, hamilelik sırasında geçici olarak meydana gelen ve yeni doğanda düşük kan şekeri gibi sorunlara yol açabilen hamilelik diyabetini teşhis etmek amacıyla yapılır. Hamilelik diyabeti bebeğin hormonlar nedeniyle olağandan çok büyük olmasına neden olarak (macrosomia), hamile kadının sezaryen doğum olasılığını da artırır. Glikoz tarama testinde şekerli bir sıvı içersiniz ve hemen kanınız alınır. Şeker düzeylerinizin normal çıkmaması durumunda doktorunuz ilave testler isteyebilir. Hamilelik diyabeti genellikle sıkı bir diyet ile kontrol altına alınabilir, ancak bazen hamilelik süresince insulin gibi ilaç tedavisi de gerekli olabilir.
Erken doğumun işaretlerini bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin meydana gelmesi halinde derhal doktorunuzu arayınız:
*Bir saat içinde sayısı dörtten fazla kasılma veya kramp olursa
*Parlak kırmızı bir kanama olursa
*Yüzünüzde veya ellerinizde şişkinlik, preeklampsi belirtisi olabilir
*İdrar yaparken ağrı hissetme, bir idrar yolu, mesane veya böbrek iltihabına işaret edebilir
*Midenizde keskin ve uzun süren ağrı, (preeklampsi belirtilerinden biri)
*Akut veya sürekli kusma (preeklampsi belirtilerinden biri)
*Aniden berrak, suya benzer bir sıvı boşalması
*Pelviste yoğun baskı
Baba
Eşinizin bol bol fotoğrafını çekin. Şu anda bundan hoşlanmasa bile, emin olun ileride bu fotoğraflar onun için birer hazine değeri taşıyacak.
Vücudunuz
Devamlı kaşınıyor musunuz? Doğal. Genişleyen karnınız sizi kaşınma isteği ile baş başa bırakabilir. Duştan sonra bol bol nemlendirici sürün ve giyinmeden önce birkaç dakika bekleyin ki vücudunuz bu nemlendiriciyi emsin.
Duygularınız
Siz ne kadar doğum ile ilgili bilgi toplasanız ve öğrenseniz de vücudunuz zaten ne yapacağını bilecektir. Eşinizle endişelerinizi ve rüyalarınızı paylaşın. Bu özel duyguları paylaşmak bebeğin doğumunda da sizi yakın tutacaktır.
İpuçları
Aşırı yemek ve yatmadan önce geceleri yemek yemek kalp problemleri yaratabilir. Günde beş altı kez azar azar yemek 3 koca öğün yemek yerine sizi rahatlatabilir.