Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 25. Hafta

Gebelikte 25. Hafta

 

ÇİKOLATA SEVER MİSİNİZ?

Bebek
   Bu haftanın en önemli olayı bebeğinizin tat duyusunun büyük ölçüde gelişmiş olması.  Bebeğinizin incecik tırnakları da dahil tamamen gelişmiş olan elleri artık çevresinde bulunan şeyleri hissedebiliyor. Buna kendi cildi ve hatta göbek kordonu da dahil. Artık parmaklarını yumruk yapacak şekilde bükebiliyor.


Bebeğinizin uykuda ve uyanık olduğu zamanları fark etmiş olabilirsiniz. Bebeğin hareketlerini en fazla yatar vaziyette dinlenirken hissedersiniz. Bebeğin işitme duyusu da gelişti ve artık sizin sesinizi duyabiliyor!
Omurga yapıları; 33 omur, 150 eklem ve 1000 bağ- oluşmaya başladı. Akciğerlerdeki kan damarları gelişiyor ve burun delikleri açılmaya başladı.
Bebek yaklaşık 700 gram ağırlığında ve kemiklerin sertleşme süreci devam ediyor.
Anne
Rahminiz bir futbol topu büyüklüğüne ulaştı. Gerek genişleyen rahminizin sindirim sistemine baskı yapması, gerekse progesteron hormonunun midenin boşaltılmasını yavaşlatması (yemeklerin içindeki besin öğelerinin daha iyi ayrıştırılmasını sağlamak üzere) nedeniyle hamilelikte sindirim şikayetlerine sık rastlanır. Sonuç olarak hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetler en sevdiğiniz yemeği bile bir kabusa dönüştürebilir. Bu durumda daha sık aralıklarla daha küçük porsiyonlar yemeye ve yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınmaya gayret edin.
Baba
Bebeğiniz artık dış dünyadaki sesleri duymaya başladığına göre, ona dinletmek üzere birkaç güzel müzik CD’si almaya ne dersiniz? Bu CD’leri annenin karnına koyacağınız kulaklıktan bebeğinize dinletebilirsiniz. Ayrıca onunla bol bol sohbet etmeyi de unutmayın. Araştırmalar bebeklerin anne karnındayken sık sık duydukları sesleri doğduktan sonra da hatırladıklarını ve bu seslerin onları rahatlattığını ortaya koydu.
Vücudunuz
Hamileliğinizin son dönemine yaklaştığınız şu günlerde, ilk aylardaki yorgunluk hissi geri gelecek. Ancak bu yorgunluk hissi ilk günlerdeki kadar kuvvetli olmayacaktır.
Duygularınız
Bir doğum planı yazmaya başlayın ve bunu doktorunuzla da paylaşın. Doğum için, birçok önemli karar vermek durumunda kalacaksınız. Örneğin; yanınızda kimi istiyorsunuz, ilaç almaya nasıl bakıyorsunuz, müzik istiyor musunuz gibi… Her şey planlarınıza göre gitmese de bir planınızın olması doğum sırasında size kontrol hissi verecektir.
İpuçları
Hamilelik eşinizle iletişimi kişilik gelişimine yardımcı olan bir süreçtir. Kocanız konuşurken onu dinleyin. Kocanızın duygusal size destek vermesinin önemini ona anlatın.