Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 27. Hafta

Gebelikte 27. Hafta

GÖZLERİN BİR İÇİM SU

Bebek
Eğer rahim içine bir kamera yerleştirmek ya da direk olarak gözlemek mümkün olabilseydi, bebeğinizin gözlerini görebilirdiniz. Çünkü o’nun göz rengi artık belli ve sıkı durun: size göz kırpabilir. İkinci trimesterin bu son haftası itibariyle bebeğiniz doğduktan sonra görüneceği biçimi aldı, tek farkı daha ufak ve daha zayıf olması. Ancak, akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmadı. Yine de bebeğiniz bu hafta doğması halinde %85 oranında yaşama şansına sahip.


Akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sisteminin yanında, beyin de hızlı gelişimine devam ediyor.
Bebeğinizin işitmesi gelişmeye devam ettiğinden sizin ve eşinizin seslerini tanımaya başlayabilir. Ancak kulakları, cildi amniyon sıvısından koruyan koyu kıvamlı kremsi bir tabaka olan vernix ile kaplı olduğundan sesler olduğundan daha tok, derinden ve kalın gelebilir.
Anne
Bu hafta nefes darlığı ve uyumada sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin göğüs kafesinize yakın olması nedeniyle akciğerlerin yeterince genişleyememesidir. Ancak bu endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Bebek yeterince oksijen alır ve sizi bu kadar rahatsız eden hamilelik hormonları sayesinde dolaşım sistemi de gayet verimli bir şekilde işlemektedir.
Uyurken biraz da olsa rahatlamak amacıyla yastıklardan destek alabilirsiniz. Ayrıca uyku öncesinde yarım saatlik bir yürüyüş de rahatlamanıza yardımcı olabilir.
Hamilelik sırasında vücudunuz bebeği besler ve korur, ancak doğumdan sonra bebek bakımı sonradan öğrenilen bir beceridir. Doğum, ağrı kesici yöntem seçenekleri, doğumdan sonra sizi bekleyenler, yeni doğan bebeklerde sık görülen sorunlar, bebeğin güvenliği, emzirme ve mama ile besleme ve bebeğe yaşam desteği verme (CPR) gibi konularda bilgi sahibi olmak amacıyla bir hamilelik kursuna katılabilirsiniz. Bu tür kurslar hastaneler tarafından ücretsiz olarak da düzenlenebilmektedir. Kurs olanaklarını araştırmanız da büyük fayda var. Doğum ve bebekler konusunda bilgi sahibi olmak kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır.
Baba
Saat gecenin ikisi, rüyanızda Formula 1 yarışında rekor zamanla birinci geldiğinizi görüyorsunuz. Birden sizi omuzlarınızdan silken hamile bir kadın tarafından uyandırılıyorsunuz. Biraz kendinize geliyorsunuz ve yatakta oturuyor ve endişeyle “zamanın gelip gelmediğini” soruyorsunuz. “Hayır, tabii ki daha zamanım gelmedi. Ama hemen McDonalds patates kızartması yemeliyim, yoksa öleceğim, çabukkkk!” Ohhhh, doğum değilmiş... Aşermiş! Annenin canı garip şeyler çekiyor ve siz uyumak istiyorsunuz. Anne ısrar ediyor ve artık kesinlikle uyuyamayacağınızı biliyorsunuz.
Çok tanıdık mı geldi? Bunu gecenin bir yarısında bebek tarafından uyandırılmalara hazırlık olarak düşünün, üstelik bebek için McDonalds’a gitmeniz de gerekmeyecek! Anneye atıştırabileceği sağlıklı yiyecek seçenekleri önerin, ama bu noktada önerilerinizin çok da işe yaramayacağını bilin.
Hiçbir önerinizi kabul etmezse, arabanın anahtarlarını aramaya başlayabilirsiniz!
Vücudunuz
Uykunuzun bölünmesine hazırlıklı olun. Her geçen gün rahat etmeniz daha da zorlaşacaktır ve her gece en az 2 kere kalkıp tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Açığı kapatmak için mümkün oldukça kestirin.
Duygularınız
Seks ve uyku arasında seçim yapmanız gerekirse, kesinlikle uykuyu seçerdiniz! Karnınız büyümeye devam ettikçe ve yorgunluğunuz arttıkça sekse olan ilginizin azalması doğal. Eşinize bu hislerinizi anlatın, onun karmaşık duygular hissetmesini engelleyebilirsiniz.
İpuçları
Doğumla ilgili eğitim kursları sadece çiftler için değil, anne adayları bu kurslara yalnız da katılabilir.