Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 28. Hafta

Gebelikte 28. Hafta

 

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER

Bebek
Bebek 1100 gr. ve 25 cm. (tepeden popoya). Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı (ters geliş) geleceğini söyleyebilir. Bebeğin başının rahim ağzınızı ittiğini hissediyorsanız büyük olasılıkla baştan geliş pozisyonundadır.

Bebeğin ters geliş pozisyonunda olması durumunda doktorunuz sezaryen doğum önerebilecektir. Ancak şu anda ters pozisyonda olduğu için endişelenmenize gerek yok, önünüzdeki 2 ay içerisinde bebeğin pozisyonu değişebilir. Çoğunlukla bebekler kendiliklerinden pozisyon değiştirirler.
Bebeğin beynindeki kıvrımlar gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Ayrıca yağ katmanları birikmeye ve saçlar da uzamaya devam ediyor. Şu anda toplam yağ dokusunun %2-3’ü oluşmuş durumda. Göz kapakları açık ve gözlerin gelişimi tamamlandı. Kas tonu yavaş yavaş iyileşiyor. Bebeğinizle bol bol konuşmayı ihmal etmeyin çünkü artık sesinizi tanıyor!
Anne
3. trimestere; bacak krampları, hemoroit, varis, cilt kaşıntıları, ağrı ve sancılar, terleme, mide yanması, kabızlık ve... Bebeğin geleceği döneme hoş geldiniz!
Bu haftadan itibaren doktorunuzu daha sık ziyaret etmeye hazırlanın. Büyük olasılıkla 15 günde bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekecek. Yapılacak testlerden biri kan grubunuzu belirlemek amacıyla yapılacak olan kan tahlili. Kan grubunuzun Rh negatif olması durumunda doktorunuzu şimdi bir doz ve bir doz da doğumdan hemen sonra Rh-immunoglobulin yapacaktır.
Ayrıca, henüz yapılmadıysa, hamilelik diyabetiniz olup olmadığını kontrol etmek amacıyla doktorunuz şeker yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diyabeti araştırmaktır. Kan uyuşmazlığınız varsa bunu da doktorunuza hatırlatmanız gerekli.
Çoğul gebelikler
Büyük olasılıkla artık kendinizi çok ağır hissediyorsunuz ve leğen bölgenizde yoğun baskı ve baş ağrılarınız var. Ayrıca bebekler rektum ve mesane üzerinde oturuyormuş gibi de hissedebilirsiniz ve evet tam da orada duruyorlar! Ilık banyo sizi de bebekleri de rahatlatabilir. Kendinize çok özen gösterin ve bol bol yardım alın.
Baba
Son trimestere, yani son üç aylık döneme girdiniz. Bunu kutlamak amacıyla, bebek için alışveriş yapmak ya da anne için birkaç hamile giysisi almak üzere dışarıda özel bir buluşma düzenleyin. Annenin göbeğine zeytinyağı, badem yağı veya bebe yağı ile masaj yapın.
Bu trimester anne için çok kolay olmayacak. Babanın desteği pek çok şeyin kolaylaşmasını sağlayabilir. Katılımda bulunmaya devam edin. Artık size her zamankinden de fazla ihtiyaç var.
Vücudunuz
Bebeğiniz tekme atmaya başladı. Bebeğiniz kaslarınızı ve iç organlarınızı tekmelerken rahatsızlık duymanız doğal. Artık bebeğiniz çok güçlü, hatta tekmelerini bazen kıyafetlerinizin üzerinden bile görebilirsiniz.
Duygularınız
Bazen bebeğinizle haftada 7 gün 24 saat uğraşacak olma fikri size ve eşinize çok yorucu geliyor. Bebeğinizi karşılamaya hazırlandığınız şu günlerde böyle hisleriniz olması çok doğal. Rüyalarınızı ve endişelerinizi paylaşmanız hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.
İpuçları
Eğer Rh-negatifseniz hamileliğinizin bu aşamasında RhoGAM yaptırabilirsiniz. Bu sizin doğumdan önce duyarlı hale gelmenizi önler ve sizi rahatlatır