Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Hafta Hafta Gebelik Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. Hafta

ANNE DAHA SIKILMADIN MI?

Bebek

Haftalardır besinleri plasentadan bebeğe taşıyan göbek kordonun şu anda boyu 50 cm. ve kalınlığı 1.3 cm. Artık 3250 gr. olan bebek de rahmin tamamını doldurduğundan göbek kordonunun sıkışması veya bebeğin etrafına dolaşması olasılığı var.

Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kayboldu. Vücudunuz, bebeğin hayatının ilk 6 ayı boyunca enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları plasenta yoluyla bebeğe göndermeye başladı.
Akciğerler olgunlaşmaya devam ediyor ve sürfaktan üretimi artıyor.

Anne

Sahte doğum sancılarını bu hafta hissetmeye de başlayabilirsiniz. Doğumun bir diğer işareti olan amniyon kesesinin yırtılması da her an gerçekleşebilir. Amniyon kesesi yırtıldığında bazı kadınlarda aniden şiddetli bir su gelmesi olur, bazı kadınlarda ise sadece azar azar devam eden nemlenme olur. Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız veya düzenli kasılmalarınız başladıysa derhal doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Bacaklarınızdan başlayıp vajina içine doğru ilerleyen titreşimler hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalına yerleşirken sinirlere baskı yapmasıdır. Ayrıca bebeğin doğum kanalına yerleşmesi (inmesi) nedeniyle bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden denge kurmakta zorluklar yaşayabilirsiniz.

Eğer planlı sezaryen olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir.

Baba

Kendinizi tebrik edebilirsiniz! Neredeyse baba oldunuz (ya da ikinci, üçüncü… kez baba oldunuz) sayılır ve hamileliği atlatmayı başardınız. Bugünlerde çok sinirli veya hiçbir şey olmayacakmış gibi davranıyor olabilirsiniz. Her ikisi de normal. Birkaç gün sonra değil şu anda yaşadığınız kaygılar, öğlen ne yediğinizi (hatta öğle yemeği yiyip yemediğinizi) bile hatırlayamayacaksınız. Anneyle birlikte çift olduğunuz ya da 3 veya 4 kişilik (ya da durumunuz neyse) bir aile olduğunuz bu son günlerin keyfini çıkartmaya bakın ve bu kadar iyi bir baba olduğunuz için kendi sırtınızı sıvazlayın. Unutmayın, çok iyi bir baba olmasaydınız, bu yazıları da okuyor olmazdınız!

Vücudunuz

Kilo veriyor olmanız normal. Açıkçası, doğumdan önce 2–3 kilo vermek de normaldir.

Duygularınız
Pekala, yetti artık! Artık bebeğinizi doğmasına hazırsınız ve sabırsızlanıyorsunuz. Aslında şu anda oldukça huzurlu hissediyorsunuz kendinizi. Çünkü hazırlığınızın artık bittiğini ve doğum ile ilgili her şeyi bildiğinize güveniyorsunuz. Aynı zamanda sinirli ve heyecanlı olabilirsiniz. Eşiniz ile tüm bu duygularınızı paylaşın.

İpuçları
Bebeğiniz doğmadan banyo ve diğer hediyelerini almayın. Hediyelerin bedenini ve rengini değiştirmek zorunda kalırsınız.