• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 23. Hafta

TAKLA ATMALIYIM
  
Bebek 
Bebeğin ten rengini veren pigmentler bu hafta depolanmaya başlıyor. Bebeğin cilt altında yağ birikiyor olmakla birlikte cilt bu yağlara çok gevşek bir şekilde tutunur ve bu yüzden bebeğinizin cildinin buruşuk bir görüntüsü vardır. Bunun nedeni cildin yağ birikimine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde üretilmesidir.


Bebeğin bu hafta günlük çalışma rutini el ve ayak parmaklarının, kolların ve bacakların sürekli hareket ettirilmesini içermektedir. Bunun sonucu olarak daha şiddetli hareketler hissetmeniz mümkündür. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 450 gram ağırlığında ve bu haftanın sonunda doğum gerçekleşmesi halinde tıbbi bakım sayesinde bebeğin yaşama şansı olabilir. Ancak umalım ki bebek daha haftalar boyunca yerinde kalmaya devam etsin. 


Anne 
Doğum tarihi yaklaştıkça uyumakta çektiğiniz güçlükler de artacak. Kaygılar, mide yanması, bacak krampları, sık idrara çıkma ihtiyacı ve genel bir rahatsızlık hamile kadın için uyku süresinin kısalması anlamına gelebilecektir. Tüm bunlara rağmen sizin ve bebeğinizin sağlığı yeterince dinlenmenize bağlıdır. Bu yüzden ılık bir banyo almak, rahatlatıcı bir müzik dinlemek, bitkisel çaylar eşliğinde güzel bir kitap okumak gibi bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirecek yöntemler bulmalısınız. 
Birçok doktor plasentaya kan akışının engellenmemesi için, hamile kadınların sırtüstü veya karın üstü değil, yan yatmasını önerir. Bu pozisyonda rahat edemiyorsanız, ağırlığınızdan kaynaklanan baskıyı azaltmak amacıyla bacaklarınızın arasına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz. Eşinizin evinizde bulunan ve yatağa sığabilen yastık sayısı karşısında hayrete düşme ihtimali olsa da, İlerleyen zamanlarda yastık sayısını ihtiyacınız ölçüsünde artırabilirsiniz.

Çoğul gebelikler 
Bebeklerinizin birbiri ile kesişmeyebilecek uyku ve uyanıklık dönemleri söz konusudur. Çoğul gebelik erken doğum riskini artırdığından, erken doğumun belirtilerini bilmeniz gereklidir. Aşağıdaki belirtileri görürseniz, mutlaka doktorunuza danışın:  Rahim ağzında doluluk hissi Düzenli kasılmalar (saatte 4 veya daha fazla sayıda) 
Vajinal akıntı Su gelmesi Kramp girmesi, sancı.

Baba 
Bu hafta güzel ve tamamen beklenmedik bir şey yaparak eşinizi mutlu etmeye ne dersiniz? Mesela sizden istenmediği halde çamaşırları yıkamak ve asmak veya eve akşam yemeği getirmek gibi? Haydi, anneye ne kadar özel olduğunu hissettirin ve siz de ne kadar özel olduğunuzu gösterin.

Vücudunuz
Bazı kadınlar el ve ayak parmak uçlarında rahatsız edici ürpertiler hisseder. Endişelenilecek bir şey olmamasına karşın kimse bunun sebebini bilmiyor. Ancak parmaklarınızda hissizlik oluyorsa ellerinizin üzerinde uyumamaya dikkat edin ve doktorunuza danışın.

Duygularınız
İşe gidiyorsunuz ve çok önemli bir toplantıyı unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Ya da çocuğunuza öğle yemeği hazırlamayı unutuyorsunuz. Ayağa kalkıyorsunuz ve neden kalktığınız aklınıza gelmiyor. Hamilelikte bu doğal. Yapacaklarınızı hatırlamak için listeler yapın ve telesekreterinize hatırlatma mesajları bırakın.

İpuçları
Günlük sodyum tüketiminizi 3 gram (3000mg) veya daha az tutun. Bu vücuttaki sıvının azalmasını önler.

f t g m