• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Torunlarına bakan anneanne ve babaannelere destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, projenin altyapısını oluşturduklarını belirterek, "Büyükannelere bebek bakım desteği çalışması olgunlaştı. Aile seçimleri yapılacak. Belirli kriterler arayacağız. Örneğin; 'ilk etapta bin aile' denilecek, izlenecek, ona göre yaygınlaştırılacak. Öncelikle 3 yaşına kadar destek öngörüyoruz" açıklamasını yapmıştı..

BEBEK BAKIM DESTEĞİ

Proje 0-3 yaş arası çocukların bakımı için uygulanacak. Büyükanneler için bir yaş sınırı konulması bekleniyor. Ayrıca suistimallerin önlenmesi için çalışan anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilmesi düşünülüyor.  Pilot uygulama öncesinde kriterlerin belirleneceğini dile getiren Müezzinoğlu, “Güzel bir örnek çıkmasını istiyoruz. Büyükanne çocukların duygu dünyasına farklı şeyler katıyor” dedi.

YAŞ SINIRI OLACAK

Projenin başarılı olması durumunda Eylül ayında yaygınaştırılması planlanıyor. Doğum yapan anneye çalışma teşviği vermek babaanne ve anneanneye destek amaçlı oluşturulan uygulama da büyükanneye maaş verilecek. Aylık maaş olarak da en az 400 lira ücret verilmesi planlanıyor.

EYLÜL AYINDA KARARLAŞTIRILACAK

Şubat ayında  pilot il olarak seçilen Bursa ve İstanbul'daki talepler toplanacak. Sonrasında işleyiş sırasında belirlenecek bin aile çalışma başlayacak ve bu uygulama da MArt ayında startını verecek. Sponsorlu olarak başlatılan pilot uygulamalar için 6 içerisinde yapılacak değerlendirme ile konu bakanlıkta tekrardan açılacak ve tüm detaylara da ulaşılacak. Masada konuşulacak olan uygulamanın yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağına karar verilecek.

PİLOT İLLERDE BAŞLAYACAK

Torun bakan büyükannelere geçtiğimiz aylarda açıklanan maaş projesi başlaması için sadece iki ay kaldı. Çalışma Bakanlığı'nın İstanbul Sanayi Odası ile birlikte yürüttüğü çalışmada son aşama da tamamlanmak üzere iken önümüzdeki hafta içerisinde gerekli imza atımları ve projenintanıtımlarının yapılacağı planlandı.

BÜYÜKANNEYE MAAŞ

Torunlarına bakan anneanne ve babaanneye maaş müjdesi geçtiğimiz senenin son günlerinde duyurulmuştu. Bakanlık büyükanneye maaş için harekete geçti. Bir nabız yoklamasında başlayan çalışma teşviğinde torununa bakmakla görevli olan büyükannelere bu konu da sorular sorulmuş, kimileri iyi olur demiş kimileri de torunuma saklarım demişti. Şimdilerde büyükanneye maaş ne zaman yatacak ya da büyükanneye ne kadar maaş soruları torunlarına bakan tüm ebeveynlerin merak konusu oldu. Sponsor beklentilerinin karşılanması için geçen süre sonrasında tüm detaylara ulaşıldı. Hükümetin çalışmaları dahilinde büyükanneye maaş takvimi oluşturuldu Uygulama Mart ayı itibari başlayacak. Bu çok tutan projenin yaygınaştırılması için de tüm çalışmaların en geç Eylül ayınd tamamlanması planlanıyor.

 

http://www.haber24.com

f t g m